Constantin Von Barloewen – Bilgiler Kitabı
Söyleşi / 31 Ekim 2018

Kitap Adı: Bilgiler Kitabı: Çağımızın Önemli Düşünce İnsanlarıyla Söyleşiler Yazar: Constantin Von Barloewen Yayıncı: Aylak Kitap Sayfa Sayısı: 480 André Gide’le, Henry James’le, Marcel Proust’la, Walt Whitman’la, Ralph Waldo Emerson ya da Henry D. Thoreau’yla esaslı söyleşiler bugün elimizde olsaydı ne kadar mutlu olurduk! III. bin yılın eşiğindeki çağımızın büyük düşünce insanlarının sözlerini gelecek kuşaklar için kaydeden görsel bir “kültürlerarası kütüphane” fikri böyle doğdu. Geçen yüzyıla her biri kendi alanında derinden damga vurmuş olan önde gelen kişileri seçtik. Ama bakışımızı daima yirmi birinci yüzyıla yönelttik. Sanat, edebiyat, dinsel ve kültürel bilimler, antropoloji, doğa bilimleri, müzik alanlarında, disiplinlerin sınırlarını aşan bu şahsiyetler bilginin sınırlarına dek uzanmalıydılar. Önceki on yıllarda büyük etkide bulunmuş olan ve hâlâ da etkide bulunmaya devam eden, entelektüel dünyaya damgasını vurmuş figürleri bir araya getirmeliydik. Bu erkek ve kadınlar dünya uygarlığının merkezi sorunlarına, çağlarının “entelektüel durum”unun temel sorunlarına açık olmalıydılar. Yirminci yüzyılın kurucu figürleri, kendi eserleri konusunda, şimdiki zamanın ve gelecek zamanın meydan okuması konusunda somut tavır almalıydılar. Dünyanın farklı kültürleri temsil edilmeliydi; yirmi birinci yüzyıl dünya uygarlığının karakteristiği olan “çoklu-evren” kendini göstermeliydi. Constantin von Barloewen Adonis, Boutros Boutros-Ghali, Erwin Chargaff, Regis Debray, Carlos Fuentes, Nadine Gordimer, Stephen Jay Gould, Samuel Huntington, Philip Johnson, Leszek Kolakowski, Julia Kristeva,…

Jean-Paul Sartre – Sartre Sartre’ı Anlatıyor
Söyleşi / 12 Eylül 2018

Kitap Adı: Sartre Sartre'ı Anlatıyor Yazar: Jean-Paul Sartre Yayıncı: Yapı Kredi Yayınları Sayfa Sayısı: 79 Filozofun 70 Yaşındaki Otoportresi Michel Contat ile Söyleşi Michel Contat: Genç aydınların sizi daha çok okumalarına, sizi hakkınızdaki yanlış fikirlerle tanımalarına hayıflanıyor musunz?… Jean-Paul Sartre: Bunun, benim açımdan hayıflanacak bir şey olduğunu söylüyorum. M.C.:Sizin açınızdan mı, onların açısından mı? J-P.S.:Doğrusunu söylemek gerekirse, onların açısından da. Amam bunun bir dönem olduğunu düşünüyorum.

Ahmet Yaşar Ocak & Haşim Şahin – Arı Kovanına Çomak Sokmak
Söyleşi / 29 Temmuz 2018

Kitap Adı: Arı Kovanına Çomak Sokmak Yazar: Ahmet Yaşar Ocak & Haşim Şahin Yayıncı: Timaş Yayınları Sayfa Sayısı: 528 “Ahmet Yaşar Ocak daha çocukken bile olgun, ağırbaşlı, okumayı çok seven biriydi. Ben şimdi daha iyi anlıyorum ki, o daha o yaşlarda bilim adamı damarına sahipti. Daha ilkokulda iken öğretmene en fazla soru soran öğrencilerdendi. Okula dergi gelirdi, pek çoğumuz dergiyi angarya kabul ederken o hemen derginin kapağını açar, okumaya başlardı.” -Taha Akyol- “Ahmet Yaşar Ocak’ın araştırmaları Türkiye’nin bugünkü meseleleri üzerine düşünen ve yazan bütün aydınlar tarafından mutlaka okunmalı.” -Beşir Ayvazoğlu- “Burada bir liste verecek değilim ancak ilk Türkçe eserini 1980’de yayımlayarak ezber bozan bir bilim insanından ve eserlerinin bende bıraktığı izlerden kısaca söz edeceğim: Batılı yöntemle yerli bir bakışın özdeşleştiği bu kişi Ahmet Yaşar Ocak…” -Sabri Koz- “Sevgili meslektaşımın çalışmalarını yürütürken arşiv belgelerine ve her türlü özgün tarihi vesikalara ve kayıtlara önem vermesi, bunları maharetle yorumlaması ve kullanması bir kültür tarihçisi olarak kendisini son derece önemli bir eşiğe ve aşamaya taşımıştır.” -Süleyman Uludağ- Yozgat gibi küçük bir Orta Anadolu kasabasında doğup, adını yaptığı birbirinden kıymetli çalışmalarla duyuran Ahmet Yaşar Ocak, yetiştiği kültür ortamını; her biri birbirinden değerli hocaları Ömer Nasuhi Bilmen, Nihat Sami Banarlı, Ali Nihat Tarlan, Mahir İz, M….

Arslan Kaynardağ – Takiyettin Mengüşoğlu’yla Konuşma Felsefe, Kültür Ve Eğitim Üzerine
Söyleşi / 31 Ocak 2018

Kitap Adı: Takiyettin Mengüşoğlu'yla Konuşma Felsefe, Kültür Ve Eğitim Üzerine Yazar: Arslan Kaynardağ Orta okulu Malatya’da okudum, sonra Sivas Lisesi’ne yatılı olarak girdim. Liseyi. 1928 yılında bitirdim. Liseyi bitirdiğimde Malatya’da, bizden önce liseyi bitiren yalnız beş kişi vardı. Bu öğrenim yılları, Cumhuriyetin kurulduğu, devrimlerin ardarda gerçekleştiği yıllardı. O yıllarda biz kendimizi, yeni kurulan Cumhuriyetin yapı taşları olmaya hazırlıyorduk. Milli Eğitim Bakanlığı, umut dolu, coşkulu çalışmalar içindeydi. Bakan Mustafa Necati, Anadolu’daki pek az liseden biri olan Sivas Lisesi’ne geliyor, bizlerle konuşuyor, bizi Cumhuriyete ve devrimlere sahip çıkmaya yüreklendiriyordu. Hocamız Eflatun Cem Güney’in yardımıyla Yeni Nesil adında bir dergi çıkarıyorduk. Öğrenciler beni derginin yazı kurulu başkanlığına seçmişlerdi.

Ayşe Arman – Kimse Sormazsa Ben Sorarım
Söyleşi / 13 Ağustos 2017

Kitap Adı: Kimse Sormazsa Ben Sorarım Yazar: Ayşe Arman Yayıncı: Epsilon Yayınevi Sayfa Sayısı: 352 “Röportaj deyince benim aklıma ‘soru sorma sanatı’ndan çok ‘merak etmek’ geliyor. İnsanların merak ettiğim yanlarını anlamaya çalışmak ve başkalarıyla paylaşmak. Neden böyle bir ihtiyaç duyuyorum? Hiç bilmiyorum. Ben meraklı biriyim. Bu işi yapmamın yegâne sebebi bu. Soru sormaktan utanıyorum. Benim için sorulamayacak soru da yok aslında. Eğer merak ediyorsam, kafamdan geçiriyorsam sormamam için bir neden var mı? Bence yok. Peki ayıp var mı? Bence ayıp da yok. Tek ayıp, samimiyetsizlik, yani düşündüğünü ayıp olur diye sormamak…” On yıldır röportajları yayımlanan Ayşe Arman, halen Hürriyet Gazetesi’nde çalışıyor. Tüm bu çalışmaların içinden seçilen 46 röportaj okuyucuyla buluşuyor. Röportaj yapılan isimler ise şöyle: Mehmet Ağar, Ahmet Atlan, Fatih Altaylı, Oğuz Aral, Ercan Arıklı, Hülya Avşar, Süreyya Ayhan, Ayhan Çarkın, Kaya Çilingiroğlu, Emin Çölaşan, Christoph Daum, Süleyman Demirel, Özcan Deniz, Sabri Doğan, Mehmet Ali Erbil, Zeynep Everi, Karen Fogg, Engin Geçtan, Hasan Gökçe, Cemil İpekçi, Mahmut Kahraman, Tamer Karadağlı, Halis Kuralay, Perihan Mağden, Cem Mumcu, Murathan Mungan, Meral Okay, Makbel Oytay, Ertuğrul Özkök, Orhan Pamuk, Johannes Rau / Christina, Rus Fahişe, Işılay Saygın, Gülriz Sururi, Fadime Şahin, Ferhan Şensoy, Rauf Tamer, Sadun Tanju, Tarkan, Leyla Tekül, Hikmet Tosun, Reyhan…

Mikdat Kadıoğlu & Serhan Yedig – 99 Sayfada Küresel İklim Değişimi
Söyleşi / 23 Haziran 2017

Kitap Adı: 99 Sayfada Küresel İklim Değişimi Yazar: Mikdat Kadıoğlu & Serhan Yedig Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları Sayfa Sayısı: 102 Söyleşi: Serhan Yedig – Küresel ısınma nedir? – Küremizi kim ısıttı? – Neden küresel iklim değişiminin bedelini en çok yoksul ülkeler ödeyecek? – Türkiye, küresel ısınmadan nasıl etkilenecek? – Kişi ve ülke olarak bu konuda neler yapabiliriz? Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, meteoroloji ve afet yönetimi uzmanıdır. İstanbul Valiliği ile İstanbul büyükşehir Belediyesi’ne afet yönetimi konusunda danışmanlık yapmaktadır. Çeşitli basın organlarında çevre-meteoroloji konusunda yazılar yazmakta, programlar yapmaktadır. Serhan Yedig, yirmi yılı aşkın süredir çeşitli basım kuruluşlarında gazetecilik yapmaktadır. Halen Hürriyet gazetesinde haber editörü olarak çalışmaktadır.

Sefa Kaplan – Bir Bilim Adamın Serüveni: Celal Şengör Kitabı
Söyleşi / 22 Haziran 2017

Kitap Adı: Bir Bilim Adamın Serüveni: Celal Şengör Kitabı Yazar: Sefa Kaplan Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları Sayfa Sayısı: 675 Avrupa Bilimler Akademisi’nin ve Amerikan Bilimler Akademisi’nin ilk Türk üyesi, Rus Bilimler Akademisi’ne Fuat Köprülü’den sonra seçilen ikinci Türk, Türkiye Bilimler Akademisi’nin en genç kurucu üyesi, Tübitak Bilim Ödülü kazanan en genç bilim adamı… İki şeref doktorası, Paris’te Collège de France’da profesörlük, ulusal ve uluslararası otuz bir adet şeref payesi ve ödül… Jeolog Prof. Dr. A.M. Celâl Şengör’ün sıfat ve ödüllerinin bir kısmı. Şimdilik… Neden dünyanın en saygın akademisyenlerinden biri olarak kabul ediliyor, sorusunun cevaplarından bazıları: Şerit kıtaların dağ kuşaklarının yapısına etkisini ortaya koydu ve Kimmer Kıtası adını verdiği bir şerit kıta keşfetti, Orta Asya’nın jeolojik yapısını ortaya çıkardı, Kıta-kıta çarpışmasının önülkeleri nasıl etkilediği meselesini çözdü, Levha tektoniği içinde Türkiye’nin yerini değerlendiren ve atıf klasiği haline gelen bir makale yazdı (Yücel Yılmaz ile birlikte).