Metin Üstündağ – Hasar Tespit Çalışmaları
Mizah / 30 Aralık 2018

Kitap Adı: Hasar Tespit Çalışmaları Yazar: Metin Üstündağ Yayıncı: Sel Yayıncılık Sayfa Sayısı: 160 vincent van gogh’un arles’teki odası şimdi bütün dünya… Yürek tokluğuna sevişiyoruz

Metin Üstündağ – Görüşmeyeli Uzun Zaman Oldu
Mizah / 30 Aralık 2018

Kitap Adı: Görüşmeyeli Uzun Zaman Oldu Yazar: Metin Üstündağ Yayıncı: Sel Yayıncılık Sayfa Sayısı: 128 – merhaba… – merhaba.. – görüşmeyeli, uzun zaman oldu… – evet… – neler yaptın… – sensizliğe alıştım… – ciddi misin… – tıka basa… – niye ki… – çünkü sen, beni ve hayatımı evvela sırf kendinle doldurdun, sonra da çekip gittin… – bilmiyordum… – hiçbir şey bilmiyorsun sen zaten…

Rıfat Ilgaz – Hababam Sınıfı
Mizah / 30 Aralık 2018

Kitap Adı: Hababam Sınıfı Yazar: Rıfat Ilgaz Yayıncı: Çınar Yayınları Sayfa Sayısı: 516 Edebiyatımızın “Koca Çınar”ı Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı, topluma tutulmuş müthiş bir aynadır. Kel Mahmut, İnek Şaban, Güdük Necmi, Hafize Ana, Tulum Hayri, Kalem Şakir, Domdom Ali, Hayta İsmail, Badi Ekrem ve diğerleri… İşte Hababam Sınıfı’nın unutulmaz kadrosu. Kendisi de uzun yıllar yatılı okullarda okumuş ve öğretmenlik yapmış olan Rıfat Ilgaz’ın, anılarından yola çıkarak yazdığı Hababam Sınıfı ve bu sınıfın karakterleri, yıllardır yediden yetmişe herkesi kimi zaman güldürdü kimi zaman ağlattı. Ilgaz, eğitim sistemindeki bozukluğu, yöneticilerin ve eğitimcilerin halini öğrencilerin bakış açısıyla anlattı bizlere. Öğretmenleri tarafından tembel, yaramaz, kopyacı diye suçlanan bu sınıfın parasız yatılı öğrencileri, otoriter eğitim sistemine uyum sağlayamayıp kendilerini farklı yollarla ifade ettiler. Onların istedikleri, sevgi ve anlayıştan başka bir şey değildi. Bir türlü değişmek bilmeyen bu sistemle mücadelenin sembolü olan Hababam Sınıfı’nda hepimizin ortak anıları var. Bu sınıf, hepimizin sınıfı…

Rıfat Ilgaz – Meşrutiyet Kıraathanesi
Mizah / 30 Aralık 2018

Kitap Adı: Meşrutiyet Kıraathanesi Yazar: Rıfat Ilgaz Yayıncı: Çınar Yayınları Sayfa Sayısı: 191Rıfat Ilgaz mizahı elle gıdıklamaktan kurtarıp ona toplumsal niteliğini kazandıran yazarımızdır. Bugüne dek yarattığı yapıtlarına "Geçmişe Mazi"de katılınca onun, mizahı yeni bir boyuta yücelttiği görülür. Rıfat Ilgaz mizahı elle gıdıklamaktan kurtarıp ona toplumsal niteliğini kazandıran yazarımızdır. Bugüne dek yarattığı yapıtlarına “Geçmişe Mazi”de katılınca onun, mizahı yeni bir boyuta yücelttiği görülür.

Gülse Birsel – Yazlık
Mizah / 30 Aralık 2018

Kitap Adı: Yazlık Yazar: Gülse Birsel Yayıncı: Turkuvaz Kitap Sayfa Sayısı: 133 Zor bir yıldı, kabul edin. Dünyanın başına gelmedik kalmadı. Doğal afet, siyasi skandallar, kavga dövüş, ayaklanma, gerim gerim gerildik… Güneşi, aydınlığı özledik… Karamsarlık adamı hasta eder, dert, tasa ülser yapar, hüzün cildi kırıştırır, “Of”layıp durmak çevreyi kirletir! Bir ara verin. Tatil yapın. Beyninizi gezmeye çıkartın. Bu kitap, ister yazın okuyun, ister başka mevsim, “yazlık” havasında. Yani gevşek, sakin, neşeli… Bir kumsalda, şezlonga uzanmış, karpuz yiyerek okuduğunuzu hayal edin. Ve içinizi aydınlık tutun!

Gülse Birsel – Hala Ciddiyim
Mizah / 30 Aralık 2018

Kitap Adı: Hala Ciddiyim Yazar: Gülse Birsel Yayıncı: Epsilon Yayınevi Sayfa Sayısı: 224 Ne oldu? Aldınız birinci kitabı, pişman oldunuz mu? Eğlenmediniz mi? Benimle konuşurken gözümün içinde bakın! “Gayet Ciddiyim!” adlı birinci eserim yüzünden mutsuz olan var mı? Asla! Başta korsan yayıncılar olmak üzere, herkes çok memnun! E o zaman? Alın size ikincisi. Yok “İşi ticarete döktü” efendim, “Bir şey tutulunca cılkını çıkarıyorlar”. “Ayıp, ayıp” falan, bu laflar bir gün yalan olacak. Geriye sadece güldüklerimiz kalacak. Bana inanın. Hala ciddiyim!

Oğuz Aral – Huysuz İhtiyar
Mizah / 17 Aralık 2018

Kitap Adı: Huysuz İhtiyar Yazar: Oğuz Aral Yayıncı: Kelebek Yayınları Sayfa Sayısı: 159 Üç kış önce, İstanbul’un rezilliğine dayanamayıp göçtüğüm Silivri’deki yazlık evimden bu yıl gerime bak bak Levent’teki aile ocağıma döndüm. İyice yorulduğum için olacak., artık kendime yetmez olmuştum. Her sabahın köründe pijamamın üstüne pantalon ve palto giyip Silivri’ye inerek gazete ve ekmek almak katlanılmaz bir işkenceydi.

Woody Allen – Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?
Mizah / 13 Eylül 2018

Kitap Adı: Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım? Yazar: Woody Allen Yayıncı: Ayrıntı Yayınları Sayfa Sayısı: 96 Odamda oturmuş bir yandan otuz sekizliğimi temizliyor, bir yandan da gelecek işimin ne olacağını tahmin etmeye çalışıyordum. O anda odamın kapısı açıldı ve Heather Butkiss adındaki uzun ve sarı saçlı bir afet içeri girdi. Üzerine elbise diye giydiği kısa etek ve dapdar bluz, derin düşünme halindeki bir mandaya bile kalp krizi geçirtebilirdi…

Zeki Kayahan Coşkun – Meğer Annem Haklıymış
Mizah / 10 Eylül 2018

Kitap Adı: Meğer Annem Haklıymış Yazar: Zeki Kayahan Coşkun Yayıncı: Karakarga Yayınları Sayfa Sayısı: 112 – Seni doğuracağıma taş doğursaydım! – Senin çocukların da aynısını sana yapsın inşallah! – Hep babanın tarafını tut sen. – Benim günahım neydi de… – Bana anne deme! – Kanser ettiniz beni. – Kızdım mı adım kızdı oluyor! – Öleyim de kurtulun benden! – Gün yüzü göstermediniz bana. – Kime çektin sen bilmem ki? – Seni alan üç gün sonra geri getirir. – Yaptığın banaysa, öğrendiğin sana. – Sen dururken ben mi gideyim ekmek almaya?! – Seni dokuz ay karnımda taşıdım ben! – Sana da iyilik yaramıyor. – Doğru, ben kimim ki zaten?!   Bu ve benzeri serzenişlere maruz kalmış… Kola almak için para istediğinde ne kolası karpuz var dolapta cevabını duymuş… Hava kararmadan evde olması gereken… Bereketi kaçıyor diye; misafire hazırlanan sıcak köftelerin, böreğin yanından kovulmuş… Aynısından evde var veyahut dönüşte alırız yalanlarıyla kandırılmış… “Babası şuna bir şey de” ile sarı kart gösterilmiş… Annesini ihmal etmiş, üzmüş Çocukların kitabı.

En Güzel Nasreddin Hoca Fıkraları
Mizah / 26 Temmuz 2018

Kitap Adı: En Güzel Nasreddin Hoca Fıkraları Yazar: Kolektif Yayıncı: Liya Yayınları Sayfa Sayısı: 112 Hoca’nın oğullarından biri yakın köylerden birinde çömlekçilik yapıyormuş. Bir gün Hoca yanına gidince: “Baba, bütün paramı şu çömleklere yatırdım” demiş. “Hava güneşli olurda zamanında hepsi kurursa zengin olacağım. Ama yağışlı olursa anam ağlayacak! Hoca oradan ayrılıp başka bir köyde oturan büyük oğluna uğramış. Oğlu: “Baba, varım yoğum şu tarlada, zamanında rahmet yağarsa zengin oldum gitti. Kuraklık olursa anam ağlayacak” demiş. Hoca eve canı sıkkın dönmüş. Karısı: “Hayrola efendi, yüzün neden asık” demiş. “Benimki bir şey değil”, demiş hoca; “asıl sen kendi halini düşün. Yağmur yağsa da yağmasa da bizim oğlanlardan birinin anası ağlayacak.”

Muzaffer İzgü – Bir Namussuz Aranıyor
Mizah / 8 Temmuz 2018

Kitap Adı: Bir Namussuz Aranıyor Yazar: Muzaffer İzgü Yayıncı: Bilgi Yayınevi Sayfa Sayısı: 214 “Bir varmış bir yokmuş, bir ülke varmış. Ülkenin bireyleri öyle namuslu, öyle namuslularmış ki, koskoca ülkede ilaç için olsun bir tek namussuz yokmuş. İşte bu ülkede öğretmenler öğrencilerine, büyükler küçüklerine namusu bir türlü tanımlayamıyorlarmış.” Ülke yetkilileri ” Bir Namussuz Aranıyor…” duyurusu yapmak zorunda kalmışlar. Bulmuşlar mıdır dersiniz? ‘Bir Namussuz Aranıyor’, İzgü’nün gülmece kitaplarının 23’üncüsü. “Devletin Resmi Ayısı, Rüzgâra Karşı Altı Metre İşeyen Adam, İmdat Kurtarın Bizi, Üniversite Polisi, Sülüklerden Özür Dilerim, Dört Dil Bilen Ayı…” adlı öykülerle başkalarını da içeren, beğenerek okuyacağınız bir yapıt.

Muzaffer İzgü – Çanak Çömlek Patladı
Mizah / 8 Temmuz 2018

Kitap Adı: Çanak Çömlek Patladı Yazar: Muzaffer İzgü Yayıncı: Bilgi Yayınevi Sayfa Sayısı: 208 Okurlara, “İşte değişik bir mizah örneği” dedirteceğinden kuşku duymadığımız bu yapıt, hemen herkesin tutkuyla izlediği ‘Muzaffer İzgü Mizahı’ içerisinde yeni bir sentez damarının habercisi olarak da dikkati çekmektedir. Örneğin, bir karamizah öğesini sevinç ve coşkuyla yoğurarak, onu bir umut ışığına dönüştürmek, besbelli, Muzaffer İzgü gibi ödüller kazanmış bir ustanın başarabileceği bir iş olsa gerek. Baştan sona değin, gittikçe yoğunlaşan bir tad ve beğeniyle okuyacağınız, etkisi kalıcı bir kitaptır ‘Çanak Çömlek Patladı’.

Muzaffer İzgü – Dayak Birincisi
Mizah / 8 Temmuz 2018

Kitap Adı: Dayak Birincisi Yazar: Muzaffer İzgü Yayıncı: Bilgi Yayınevi Sayfa Sayısı: 174 Muzaffer İzgü, bir gülmece ustası. Taşlama ve yergi arası bir anlatımla işlediği öyküleri düşündürücü olduğu kadar, güldürücü öğeler taşıyor. Anlattığı insanları, olayları en çarpıcı yanlarıyla ele almaktaki ustalığını okurları biliyor. Gülmecenin gücünü, onun öyküleriyle açık seçik anlayabiliyor çünkü.

Muzaffer İzgü – Sen Kim Hovardalık Kim
Mizah / 8 Temmuz 2018

Kitap Adı: Sen Kim Hovardalık Kim Yazar: Muzaffer İzgü Yayıncı: Bilgi Yayınevi Sayfa Sayısı: 170 Yurdumuzda olduğu kadar dış ülkelerde de birçok ödül kazanan Muzaffer İzgü’nün, kitlelere mal olan mizahı, Sen Kim Hovardalık Kim adlı öykü kitabında da okuyanı çarpıyor. Okuyucu, bireysel gibi görünen kimi sıkıntılarının, hangi toplumsal çöküntülerden kaynaklandığını da gülerek ve düşünerek saptayabiliyor.

Muzaffer İzgü – Zıkkımın Kökü
Mizah / 8 Temmuz 2018

Kitap Adı: Zıkkımın Kökü Yazar: Muzaffer İzgü Yayıncı: Bilgi Yayınevi Sayfa Sayısı: 276 “Yıl 1933, aylardan ekim, günlerden 29; yani onuncu yıl…cumhuriyetin onuncu yıldönümü… İşte o gece annem tutturmuş da tutturmuş, fener alayını izleyeceğim, diye… Babam, yahu avrat ayın günün, sancın mancın tutar, hem bu karınla… demiş. Ama annem hiç öyle coşkulu bir günde evde oturmak ister mi? Komşu kadınlardan biriyle çıkmışlar evden, bir yaşındaki abim de annemin kucağında. Fener alayını eve en yakın izleme yeri, olsa olsa Saathane’nin orası… nasıl kalabalık, iğne atsan yere düşmez!… Az sonra bando öteden gözükmüş. Pıstattararaaaa… demeye başlayınca, uy anam, annemdeki sancı… Breh, kaldırımda adım atacak yer yok, yan yön insan, gerisi dükkân… annemi eve zor yetiştirmişler. Tastamam eve geldikten on dakika sonra beni doğurmuş…” Bundan sonrası kitaptan öğreneceksiniz: Zıkkımın Kökü